طراحی قطعه در قالب پلاستیک

قطعات پلاستیکی بیشترین کاربرد را در زندگی روزمره دارد. تصور دنیا بدون  پلاستیک تقریباً غیر­ممکن است. از لوازم خانگی گرفته تا شانه و …. .

طراحی محصول­هایی که قرار است با قالب پلاستیک تولید گردد نیازمند آگاهی از قالب­های پلاستیک است. یک سری محدودیت در قالبهای پلاستیک وجود دارد که باید در زمان طراحی محصول رعایت نمود. در ادامه به مواردی از آنها اشاره می­‌نماییم.

نازک نمودن دیواره­ ها به منظور جلوگیری از مکش

در قطعات پلاستیکی ضخامت از ۱mm تا ۴mm متفاوت است کاهش ضخامت به دو دلیل باعث بهبود تولید می­گردد.

  • با کاهش دیواره قطعات قالب پلاستیک زود تر خنک شده و زمان تزریق کاهش پیدا می‌کند.
  • در قالب پلاستیک همیشه خنک کاری از بیرون شروع می‌شود. در محلهای تلاقی دو دیواره لبه نازک زودتر خنک می­‌شوند و کاهش حجم خود را از دیواره ضخیم جبران می­‌کند که در نهایت باعث مکش در دیواره ضخیم می­‌شود.
تعیین نمودن محل پران قطعه

قطعات پلاستیکی به دلیل نازک بودن دیواره ها و گرم بودن مواد تزریق شده احتمال دارد دچار دفرمگی در زمان پران شود. به همین دلیل در زمان طراحی قطعه بهترین موقعیت پران را باید انتخاب نمود تا از ایجاد سفیدک بر روی سطح کار جلوگیری کرد. یکی از روشهای کاهش فشار پران، بزرگتر گرفتن قطر پران است هر چه قطر پران بزرگتر باشد فشارپران در سطح بیشتری پخش می‌­شود و اثر پران در روی قطعه کاهش می­‌یابد. یکی دیگر از روش­های پخش نمودن فشار خروج قطعه، استفاده از بوش پران بجای پران می­‌باشد.

طراحی سطوح آبندی یکسان

ایجاد بستری در سطوح قالب جهت سنگ زدن یک مزیت مهم برای کل قالب­ها به شمار می­‌آید. قالبها­ معمولا پس از مدتی دچار خوردگی در لبه ­ها شده و ایجاد پلیسه می­‌کند در صورت امکان باید لبه های جدایش را صاف در نظر گرفت و از اینسرت گذاری استفاده نمود تا در زمان تعمیرات اینسرت را از داخل بلوک خارج نموده و پس از اصلاح دوباره جا زده می شود. ایجاد این سطوح تا حد زیادی در فاز طراحی قطعه انجام می­‌پذیرد.

اشتراک گذاری در : توییتر تلگرامدیدگاه خود را ارسال کنید...