09128893695 021-66262835

ساخت قالب تزریق پلاستیک

ساخت قطعات پلاستیکی به چه شکل است؟ چه پارامترهایی در افزایش کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک تأثیر دارد؟ آیا طراحی در قالبسازی مهم است؟ جنس فولاد در قالبسازی چقدر در کیفیت محصول اثر میگذارد؟ تکنولوژی در قالبسازی چیست؟ این مقاله را برای شما تهیه کرده‌ایم تا پاسخ این سوالها و سوالات دیگر را دریافت کنید.

در صنعت قالبسازی پارامترهای زیادی در کیفیت محصول تأثیرگذار است که با رعایت این موارد می‌توان به کیفیت مورد نظر رسید. ضمن توضیح مراحل ساخت قالب تزریق پلاستیک در ادامه به این موارد اشاره خواهد شد.

مدلسازی سه‌بعدی

اولین مورد که در کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک تأثیر می‌گذارد مدل‌سازی است. طراح نمونه را از فضای واقعی به فضای سه‌بعدی نرم افزارهای طراحی انتقال می‌دهد و اساس کار طراحی و ساخت قالب را درست میکند.

مدل‌سازی شامل دو دسته مهندسی معکوس و طراحی محصول می‌شود. مهندس طراح در مهندسی معکوس قطعه را دوباره مدلسازی می‌کند و از همان هم فایل قالب می‌گیرد. در مهندسی معکوس کار کمی سبک تر است. طراح کافی است با کمی دقت مشکلات قطعه را حل کند و در اختیار طراح قالب بگذارد.

در طراحی محصول کار کار کمی سخت است. کوچکترین اشتباهی باعث اعمال هزینه در ساخت قالب و کاهش کیفیت محصول می‌شود. در طراحی محصول از ایجاد مشکلاتی از قبیل مکش در سطح کار، مشکلات عدم مونتاژ، مشکلات مربوط به ارگونومیک، مشکلات ناشی از ضعیف بودن قطعه و … میتوان جلوگیری نمود.

مدلساز از طریق اسکن سه بعدی ،پروتوتایپ میتواند کیفیت و دقت کار خود را افزایش دهد.

برای مطالعه بیشتر درباره نقش طراحی محصول در کیفیت قالب کلیک نمایید

طراحی قالب پلاستیک

طراح قالب از مدل سه‌بعدی مرحله قبل برای ایجاد فایل قالب استفاده میکند. طراحی قالب در کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک بیشترین تأثیر را دارد. تسلط مهندس طراح به نرم‌افزارهای تحلیل پرشدن قالب، روشهای ساخت و فرآیند تزریق پلاستیک و … باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود. طراح قالب می‌تواند از عیوب اعوجاج قطعه، عدم پرشدن قالب، وجود حباب، وجودسفیدک ناشی از پران قطعه، ضعف استحکام قالب، تصادف قالب، مک‌های سوختگی، پلیسه دور قطعه و … جلوگیری نماید.

نقشه سه بعدی

تأثیر فولاد قالب در کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک

یکی از مواردی که در قیمت و کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک تاثیر فراوانی دارد فولادها می‌باشند. انتخاب ابعاد فولاد از روی فایل قالب صورت می‌گیرد. در قالب‌های پلاستیک از انواع فولاد‌های 1.2312، 1.7225، 1.2510، 1.2317، 1.4021، 1.6582، 1.2344، 1.0037 استفاده می‌شود که شامل رنج قیمتی تا ده برابر یکدیگر هستند. حتی از هرکدام از این فولادها کیفیت و قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارد.

با انتخاب درست فولادها و استفاده از فولادهای شناسنامه دار در ساخت قالب تزریق پلاستیک می‌توان از بروز مشکلاتی نظیر وجود رگه‌های تزریق در رخ قطعه، کاهش عمر قالب، کدری قطعه‌های شفاف و … جلوگیری کرد و هزینه‌های سرویس و تعمیر قالب را کاهش داد.

جهت سفارش آنلاین فولاد قالب هایکو کلیک نمایید

ماشینکاری قالب تزریق پلاستیک

پس از انتخاب و تهیه فولاد مناسب، ماشینکاری آن توسط ماشین فرز CNC انجام می‌پذیرد. هرچه دراین مرحله زمان و دقت بیشتری صرف شود نیاز به مراحل تکمیلی نظیر اسپارک کاری، پولیشکاری و حتی وایرکات کمتر می‌شود و در نتیجه کیفیت ساخت قالب تزریق پلاستیک افزایش پیدا می‌کند. زیرا هرچه تمام قسمت‌ها در یک مرحله ایجاد گردد به همان نسبت خطا هم کاهش می‌یابد.

ماشینکاری دقیق پلیسه نقاط آب‌بندی (قسمتهایی که فلز روی فلز مینشیند و تشکیل سوراخ یا دور قطعه را میدهد.) را کاهش میدهد. و در صورت عدم دقت مشکلاتی از قبیل عدم انطباق محصول با قطعه سه‌بعدی، کیفیت پایین سطح قطعه و … بوجود می‌آید.

ماشین کاری قالب

مراحل تکمیلی ساخت قالب

در مرحله ماشینکاری همه جزئیات قطعه فرزکاری نمی‌شود زیرا به دلیل ماهیت گرد ابزار فرز و محدودیت ارتفاع آن گوشه‌ها و قسمت‌هایی که از قطر فرز انگشتی کوچکتر هستند بدون ماشینکاری باقی می‌مانند. در اینصورت از مراحل تکمیلی نظیر اسپارک کاری و وایرکات استفاده میشود. اسپارک کاری روشی است که در آن از یک مدل مسی یا گرافیتی به عنوان الکترود که خود توسط ماشین فرز درست شده است و تقریباً شبیه خود قطعه سه بعدی است استفاده می‌کنند.

به دلیل اینکه در بسیاری موارد در اسپارک‌کاری از دست استفاده می‌شود احتمال بروز خطاهایی هم وجود دارد. با افزایش دقت اسپارک‌کاری می‌توان مشکلاتی نظیر ایجاد مک، آخال و عدم انطباق‌های ابعادی را کاهش داد. استفاده از اسپارک CNC به شکل خوبی در افزایش کیفیت قالب تزریق پلاستیک کاربرد دارد.

در مواردی هم ناگزیر از استفاده از وایرکات(ٍِEDM) هستیم.در ماشینکاری وایرکات از فرآیند جرقه الکتریکی بین دو فلز رسانا که یکی سیم و دیگری قطعه کاری است استفاده می‌شود ولی این جرقه باعث میشود که از روی قطعه‌کار مواد برداشته شود و درنهایت و بریده شود.

در وایرکات اگر قطعه درست بسته شود و در تمامی جهات از بابت عمود بودن با میز کار مطمئن شویم و رفرنس‌گیری درست انجام گیردر قالبی بدون عیب و ایراد خواهیم داشت.‌

ساخت قالب تزریق پلاستیک

مونتاژ قالب تزریق پلاستیک

هرچه در مراحل قبل بهتر و دقیق تر کار شود مونتاژ قالب آسانتر و دقیقتر انجام می‌گیرد. یک مونتاژکار باتجربه ایرادهای ماشینکاری را تشخیص می‌دهد و با ارجاع آن به ماشینکار و مونتاژ آن پس از اصلاح از بروز مشکل در قطعه تولیدی جلوگیری می‌کند.

نتیجه گیری

گاهی شاهد این هستیم که با وجود رعایت این موارد و تولید نومنه قطعه با کیفیتروزبه‌روز از کیفیت محصول کاسته می‌شود که نشان دهنده این است که در سالن تزریق پلاستیک آگاهی تزریق‌کار پلاستیک از رفتار مواد پلاستیکی، سرویس دوره‌ای قالب استفاده از چک‌ لیست تزریق و هواگیری مواد پلاستیکی در تولید یک قطعه باکیفیت بسیار مهم است.

در پایان باید متذکر شویم که رعایت تمامی این موارد به ساخت باکیفیت قالب تزریق پلاستیک ختم می‌شود و از طرفی افزایش کیفیت مستلزم صرف هزینه است و باید تعادلی بین قیمت قالب و کیفیت آن برقرار کرد.


جهت سفارش قالب پلاستیک و دایکست تماس بگیرید

مقالاتی که بیشترین بازدید را داشته‌اند و شاید شما بپسندید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.